Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы

«Қыз – келіншектерге арналады…» шағын көрме

Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті музейінде «Қыз – келіншектерге арналады…» шағын көрмесі жұмыс істей бастады.  Көрмеде ХХ ғасырдың басындағы  1990 жылдарға дейінгі тұрмыстық техниканың қызықты үлгілері ұсынылған. Бұл көрмеде сіз музей қорларынан әйелдер пайдаланған тұрмыстық заттарды көре аласыз: шаш кептіргіштер, бұйралауға арналған қысқыштар, бигуди. Сондай-ақ, көрмеде үй шаруасындағы әйелдердің өмірін жеңілдететін құрылғыларды көруге болады: кофе тартқыштар, араластырғыштар, кондитерлік шприцтер.

ХХ ғасырдың басынан бастап өте қызықты экспонаттар-бұл металл шаш бұйралағыш және араластырғыш. Бұл заттарды И.Лунькова (Мәскеу).

Заманауи қыздар үшін көрмеге түрлі бұйралағыштар қойылды. КСРО-да бұйралағыштар әсіресе танымал болды. Әдемі бұйралар алу үшін олар ұйықтар алдында шаштарын орап алды. Басқа күні керемет шаш үлгісі болды. Сонымен қатар, бұйралар жеткілікті ұзақ сақталды. Бүгінгі таңда шаштараз өнерінің бұл атрибуты сирек қолданылады. Бірақ, соған қарамастан, оларды қазіргі заманғы сәнқойлары да қолданады.

#Лисаков #музей