Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы

Қол өнер – сырлы өнер

2024 жылдың 19 наурызында Наурыз мейрамы қарсаңында Лисаков музейінде «Қолөнер – сырлы өнер» көрмесі ашылды. Көрме келушілерді Қостанай облысының сәндік-қолданбалы өнер шеберлерінің жұмыстарымен таныстырып, қазақтың ұлттық салт-дәстүрлерімен таныстырады. Көрмедегі экспонаттар көрермендерге жүн және түпнұсқа ағаш бұйымдарымен жұмыс істеудің әртүрлі әдістерін ұсынады.

А.Аңқауовтың (Қостанай) суреттері инновациялық техника – табиғи ұсақталған қой жүнінен аппликация арқылы жасалған. С.Шалунованың (Қостанай) «Шаңырақ» триптихі дәстүрлі қазақ мәдениетіндегі отбасылық құндылықтарға деген киелі көзқарасты ашады. С.Қаратаева (Ресей Федерациясы, Челябинск қаласы) өз еңбектерінде ежелгі жартас өнерінің заманауи интерпретациясын ұсынды. Қостанайлық «Qoloner» қолөнершілер қоғамдық қорының қатысушыларының шығармашылығы Қазақстанның танымал бренді болып табылатын киізбен жұмыс жасаудағы ұлттық дәстүрді жалғастыруда. Рудныйлық дизайнер Н.Шарова жасаған аксессуарлар келушілерге киізден жасалған жүннен жасалған бұйымдардың бүгінгі күні қаншалықты өзекті болуы мүмкін екенін айтып береді. Ағаш пен шереден (фанера) жасалған бірегей бұйымдарды Т.Божақов (Қостанай), Н.Хамзабаев (Рудный) шеберлері ұсынды. Көрмеде М.Рахалиев (Қостанай) жасаған домбыра ерекше орын алады.

Жиналғандарды келе жатқан Наурыз мейрамымен Лисаков қаласы әкімінің орынбасары С.Ж.Шаймұрынов құттықтады. Қонақтарды көрмемен музей басшысы Ш.Е.Ермағамбетотаныстырды. Лисаков БШМ оқытушысы А. С. Николенко киіз басу техникасының кейбір ерекшеліктері туралы айтып берді. Балалар мен жасөспірімдер шығармашылық орталығы оқушыларының өнер көрсетуі Наурыз мерекесінің жарқын музыкалық сыйы болды. Ашылу рәсімін қорытындылай келе, көрме қонақтарын Лисаков қалалық мәслихатының төрағасы және депутаты К.Х.Мұхамадиева Наурыз мерекесімен құттықтады. Көрме 30 сәуірге дейін жалғасады.

#Лисаков #музей

#ГидҚазақстанға