Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы

Славян этностарының мәдениеті. Ұлттық костюмі

Лисаков балалар көркемсурет мектебінің тәрбиеленушілері “Қазақстан халқының мәдениеті” жобасы аясында Лисаков музейіне келуді жалғастыруда. Екінші кездесу славян халқының киіміне, олардың мата жасалуына және маталы бұйымдардың кестесіне арналған.

Сабақ тактильді сезімдерден басталды: балалар зығыр мен қарасора маталарын жанасуымен салыстырды. Жас суретшілер үй матасының пайда болуынан бұрын қаншалықты уақытты қажет ететін барысын болғанын білді. Музейде олар айналдыру дөңгелектерінің әртүрлі түрлерін көрді, тоқу станогының құрылғысымен танысты. Жас суретшілер беларус, украин және орыс сүлгілеріндегі кестелерді мұқият зерттеді. Орыс сүлгілерінің бірінде Берегиня – тоқылған-шығыс славян мифологиясының кейіпкері, жебеуші – құдайы, бұл келушілерді ерекше қызықтырды. Балалар украин және орыс әйелдер костюмдерінің элементтерін егжей-тегжейлі қарастырды. Белсенділік парақтарымен жұмыс барысында: “плахта” және “понева” сияқты жаңа сөздер жақсы есте сақтауға көмектесті.

Ұлттық орыс костюмі туралы бейнефильмді көргеннен кейін оқушылар музей экспонаттарының эскиздерін жалғастырды. 2024 жылдың қыркүйегінде музейдегі көрмеде жоба қатысушыларының үздік балалар шығармашылық жұмыстары ұсынылады.

#Лисаков #музей