Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы

Кеңес әскерлерінің Ауғанстан жерінен шығарылғанына 35 жыл толуына орай

5 ақпанда Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті музейінде «Бұл тарихқа айналды» шағын көрмесі жұмысын бастады. Көрмеде Лисаковта интернационалист-жауынгерлерді еске алуға арналған обелискінің, Әскери даңқ музей ашылуының фотосуреттері, Ауғанстандағы ұрыстарға қатысқан лисаковтықтардың фотосуреттері қойылған.

Сондай-ақ музейде 1979-1989 жылдардағы Ауған оқиғасы кезінде түсірілген сирек фотосуреттерді көруге болады.

Бүгінгі таңда «Ауған» әндері жазылған жазбалар ерекше қызығушылық тудырады. Әуесқой жауынгерлердің әндері Ауғанстандағы кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің жауынгерлері арасында танымал болды. Музейде бірнеше жазбалар қойылған. Бұл 1980 жылы Ауғанстандағы Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің әскери бөлімдерінің бірінде құрылған «Каскад» ВИА көркемөнерпаздар тобы орындаған «Вспомним, ребята…» пластинкасы. 1989 жылы шыққан «Где-то за Салангом» альбомы ұсынылды. Әндердің авторы – Кеңес әскерінің майоры, зениттік дивизияның командирі Александр Минаев. «Где-то за Салангом» альбомында оның Ауғанстандағы екі жыл қызметінде жазған әндері бар. Оның үстіне, «Новогодняя ночь» әні 1989 жылы 16 ақпанда, Ауғанстаннан әскерлер шығарылғаннан кейінгі күні Ташкентте жазылған соңғы ән болды. «Время выбрало нас» альбомында (екі дискті көрмеде көруге болады – екінші және төртінші) 1987 жылы Ашхабадта қараша айында «Время выбрало нас» әуесқой жауынгерлер әндерінің фестивалінде орындалған әндер бар. «Время выбрало нас» альбомына енген әндер – жауынгерлердің күнделікті жауынгерлік өмірінің атмосферасын жеткізетін өзіндік оқиға.

Заманауи технологиялар QR кодын қолдана отырып, жазбалардан әндерді ойнатқышсыз тыңдауға мүмкіндік береді.

Көрмеге келушілердің назарына Ауған соғысы оқиғалары туралы баяндайтын кітаптар көрсетілген. Кітаптар Лисаков орталық кітапханасымен ұсынған.

#Лисаков #музей

#ГидҚазақстанға