Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы

Ол тарихқа айналды.

Кеңес әскерлерінің Ауғанстан жерінен шығарылғанына 35 жыл толуына орай

Тот, кто побывал в Афганистане,

Лёгкого пути искать не станет,

Под тяжелой ношей смело встанет,

Не оставит вас в беде любой

«Ауған» әнінен.

1989 жылы 15 ақпанда КСРО әскерлерінің Ауғанстаннан шығарылуы аяқталды.

Лисаковкіде олар ауған оқиғаларын еске алады. 2019 жылдың 17 қазанында қала орталығында Ауғанстаннан әскерлердің шығарылуының 30 жылдығына арналған обелискінің салтанатты ашылу рәсімі өтті.2020 жылдың 14 ақпанында Интернационалист-жауынгерлердің әскери даңқы музейі ашылды.Бұл оқиғалардың фотосуреттері Лисаков қаласының тарихында мәңгілікке қалады.

Лисаков музейінде Ауғанстандағы кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің қатысуына арналған материалдар кешені жасақталуда.Соғыс қимылдарына қатысқан лисаковтықтардың суреттері алынды: Виктор Бандуровский, Виктор Турута, Николай Савин, Геннадий Черненко.

Музейде Н.И.Савин қатысқан шайқастың аудиожазбасы бар.Жазба Ми-8 тікұшағының кабинасында 1987 жылы 12 ақпанда түсірілген.2009 жылы музей зерттеушісі А.С.Суслов жазып алған Н.И.Савинмен сұхбаттың бейнежазбасы бар.2020 жылы бейнежазбаны ғылыми қызметкер О.Г.Князева өңдеді, сұхбат мәтіні «Туған жер тарихы» өлкетану жинағындағы «Ауғанстан – тірі естелік» мақаласында жарияланған.

Ауған соғысының (1979-1989) оқиғалары кейінгі ұрпақтардың да қызығушылығын тудыратыны сөзсіз.Оның жүзеге асуы туралы тарихшылар мен саясаттанушылар әртүрлі пікірлер айтады, бірақ сарбаздардың миссиясы мен олардың ерлігі даусыз және құрметке лайық.

#Лисаков #музей