Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы

Мұражай экспонаттары Лисаковтағы жаңа қабырға суретінде. «Street art» – бұл көшедегі мұражай.

2024 жылы Лисаковта жаңа қабырға суреті пайда болды. Үйлердің бірінде біздің өңірдің өткені мен бүгінінің көрнекі бейнелерін бейнелеу идеясы Лисаков әкімдігіне және қала әкімі А.С. Ибраевке тиесілі.

Лисаков қаласының құрметті азаматы, белгілі археолог Э.Р.Усманова қабырға суретінде халықтар мен мәдениеттерді біріктіретін дала өркениетінің нышандары-бейнелерін пайдалануды ұсынды.

Лисаков 6А ықшам ауданындағы №5 үйдің бүйір қасбетінен қала қонақтары мен лисаковтықтар Тобыл өзенінің бейнесін көреді. Мыңдаған жылдар бұрын оның жағасында өмір сүрген халықтар тарих ағымындағы Уақыт бейнесі; Қабырғаның жоғарғы жағында көшпелі халықтардың дәстүрлі тұмары – шаңырақ орналасқан. Шаңырақтың астында «Л» әрпі – өзен жағасындағы Лисаков қаласының белгісі. Таңбада аймақтың кенді пайдалы қазбаларын көрсететін «Fe» және «Al» элементтері бар.

Үйдің қабырғасында алғаш рет Жоғарғы Тобыл өңірінің Лисаков атындағы тарих және мәдениет мұражайының экспонаттары бейнеленген. Бұл қола дәуірінен табылған археологиялық олжалар: әлем ағашы мен мәңгілікті бейнелейтін алтын алқа, біздің дәуірімізге дейінгі екінші мыңжылдықта ата-бабаларымыздың қолымен жасаған тостаған тәрізді ыдыс.

Құнарлылықтың, байлықтың, ізгі тілек пен тыныштықтың символы болып табылатын ыдыс қабырғаға ілінген қыпшақ тас мүсінінде де Ұмай тәңірінің қолында ұсталған. Композиция Науырзым кілемдерінің ою-өрнегімен жиектеледі. Э.Р.Усманованың айтуынша, бұл бейнелер жиынтығы дала өркениетінің кодын бейнелейді, қазақ жерінің көне тарихын таныстырады және қазіргі тұрғындарды қорғайды.

Идеяларды суретші Александр Романов жүзеге асырды. Қалалардағы көше өнері нысандарының пайда болуы тұрғындар мен қонақтар арасында жағымды эмоциялар тудырып қана қоймай, Қазақстанның шығармашылық индустриясының дамуына негіз жасайды.

Фото – С.Скорик.

#Лисаков #музей